Blog

PÁRHUZAM! - A Szamosszeg film (Filep Zsolt) és a könyv (Puskás Zsolt) - előkészületek

 

Valami megmozdult Szamosszeg régi fotói láttán az emberek lelkében, "Emlékek azok a rég elmúlt emlékek, újra átélni a fotók láttán a múltat!, és ez jó!?"  a visszajelzések alapján  IGEN!  Ez is azt mutatja hogy igen is szükség van múltunk felidézésére, Szamosszeg múltja felelevenítésére, ezért is hoztam létre a Régi Képek gyűjteménye Szamosszegről és szamosszegi emberekről Csoportot

 

https://www.facebook.com/groups/1526901300919825/photos/

 

    amihez nap mint nap hála Istennek  csatlakozik jó pár Szamosszegen élő, vagy rég nem a Községünkben lakó, de azért lelkében honvágyat érző ember.  A csoport egyik legaktívabb tagja Puskás Zsolt.  Minden bizonnyal ő egy igen szép, nemes, és  megbecsülendő feladat elé állította önmagát, ugyan  is elhatározta hogy könyvet ír Szamosszegről, valamiféle  késztetést érez, részben velem párhuzamban a Szamosszegről készülő filmmel kapcsolatban. Előre láthatólag  nagy való színűséggel sokszor fogunk  közösen is dolgozni, a ma még élő emberek elmondásai alapján próbálunk mennél valóságosabb képet alkotni a Régi Szamosszegről, míg ő adatokat gyűjt, én közben forgatok - dokumentálok, rengeteg téma előkerül Szamosszeg múltját illetően,

 

https://www.youtube.com/watch?v=NgUznCTK7Qs

 

.....ugyan én a  Szamosszeg Filmet napjainkon túlig, a jövőbe nézően szeretném 3 részben, 3 téma szerint leforgatni mint azt már az előző kommentjeimben,reklámokban  előzetesben is említettem"MÚLT - JELEN ÉS JÖVŐ!" - (további részletek később)  ....... és itt idézném Puskás Zsolti barátomat ő igazán  a szavak embere, nagy valószínűséggel a Szamosszeg Doku.filmben  a riporter szerepét is  ő fogja megszemélyesíteni "ugyan is én, csak a kamera mögül szeretem szemlélni a Világot, ott érzem igazán jól magam " :))

 


 

 

Puskás Zsolt  

 

' Hármas könyv '

Ma reggel azzal a már - már kuncogó örömmel ébredtem, hogy egy "Hármas könyvet" leszek kénytelen írni. Erőst reménykedek, hogy nem a Werbőczy félét, jogalapot szolgáltatva arra, hogy mostani parasztságunkat, ha másként nem, de a szellem karójába húzzák.

Ma reggelre letisztult bennem a leendő könyv, és a megírásához vezető módszer.
Már csak annak érdekében is, hogy kellően el tudjak távolodni a témától, a feladattól, eldöntöttem, hogy érzéseim, első benyomásaim feldolgozására, az emlékezés keltette hullámok csitulására és tudatos elcsitítására folytatom ezt a nagyon is személyes naplómat. (Persze más témákból is merítve, mint ahogy most is bennem dolgozik már egy esszészerű írás a néplélek - népszellem, napjainkra életveszélyessé, vékony jéggé vált fogalmának tisztázása érdekében)

A főtémát, Szamosszeg történetét, a rám maradt két forrás egybe szerkesztésével, és saját gyűjtésemből származó adatok feldolgozásával, tényszerű közlésével oldom meg. Az oral hisztori és a szociográfia keskeny mezsgyéjén járva.
A két, eredeti forrást, szó szerint közlöm. (Igazából csak annyi munkát adnak, hogy digitalizáljam, bepötyögjem a laptopomba őket.) Ehhez csak egy előszót, és egy szelíd forráskritikát szükséges írjak.

A saját gyűjtésem, ahogy az már előre látható, olyan bőséggel ontja majd magából az adatokat, hogy azt képtelenség vágás, szelektálás, válogatás nélkül közölni. Ha megtenném, szétfeszítené az eredeti tartalmat és szándékot. Hogy mindez be ne következhessen, de a gyűjtött anyag is a lehető legteljesebb mértékben fennmaradhasson, kénytelen leszek külön kötetbe válogatva megörökíteni. Talán már a címét is sikerült megálmodnom: "Impressziók, életképek egy falu életéből" címen.

Egészen nagy örömöt okoz számomra, hogy Filep Zsolt ígérete szerint videóra rögzíti az általam készítendő riportokat. Nekem ez dupla öröm! Örülök annak, hogy egy igazán nyitott, jólelkű, tehetséges, a félprofizmus - profizmus határán ingadozó embertársam, lehet, hogy pontosan közös munkánk okán tud tovább lépni egyrészt a profizmus, másrészt önmaga felismerése irányába is.
Talán az előző mértéket is meghaladó örömöt okoz számomra, hogy druszámmal, hirtelen a nagy semmiből, a nagy cyber térből előkeveredett barátommal, Zsolttal, ha akarjuk, ha nem, arra is példát szolgáltatunk, hogy nemzedékek között magától értetődő távolságok mutatkozhatnak, de áthidalhatatlan árkok soha sem. Zsolt? A fiam lehetne. Nekem örömforrás, ha megmutathatjuk, igen is együtt tud dolgozni apa a fiával.

Nem hiszek, soha nem hittem a véletlenekben.
Bár mindig is kerültem a küldetéseket, a küldetéstudatosságot főként, de egy percig nem hiszem, hogy a vak véletlennek köszönhetem, hogy én pont most kényszerülök bele egy párbeszédbe, egy ilyen "szerepbe". Most, amikor Lovas Zoltánék, Iványi Gáborék - mint utolsó lehetőséget! - most kínálják fel ugyan ezt a párbeszédet, a megértésre és szeretetre törekvés nyelvének megtalálását nagyban, egész társadalmunk számára. Persze! Ebben sincs semmi ördöngösség: "csak" beköszönt hozzám "régi barátom", a háromszorosan bölcs Hermész: "Mint fent, úgy lent."

Egy másik cyber barátom, Simonyi Emőke jut eszembe, akivel elég gyakran polemizálunk a magyar falvak helyzetéről, falvaink magárahagyatottságáról, kifosztottságáról, alábecsültségéről.
Nevetek magamon, amikor hozzászólásaimmal ostoroztam, ostorozom a hazai szociológusokat, sőt(í) írókat, a teljes, magyar értelmiséget, hogy tessenek már kimenni a terepre!
A társadalmi mobilizáció lefelé irányuló örvényének időszakában társadalmi bűnt követ el, aki nem megy ki a terepre feltárni a törvények hatásait, a társadalmi átrendeződés változásait.
"No tessék!" - szól észrevétlen az élet. "Ezt akartad? Menj! Ne ostorozz! Tükröt tarts és szeress! Ha elgyengülnél a szeretetben, annyi erőd mindig maradjon, hogy a szeretet tükrét emeld fel még  kritikai megnyilvánulásaidban is."

OK! Értem! Megyek.

Ezuton is Köszönöm Puskás Zsolti barátom  (Apám :)) )

 

Üdv  Mindenkinek! .... hamarosan újabb hírekkel infokkal jelentkezem  A KÖNYV, ÉS A FILMMEL kapcsolatban

 

Teljes cikk

Ilyen volna az Internet Képek nélkül!

       

Ilyen volna képek nélkül az Internet

illene jobban megbecsülni a fotók készítőit!

Érdekes felvetést tett egy tudományos oldal szerzője. Képek nélküli weboldalakkal próbálja felhívni a figyelmet arra, hogy milyen fontos szerepet is játszanak az Interneten a fotók és egyéb grafikák illetve, hogy azok szerzői jogaira és a forrásokmegjelölést milyen tiszteletlenség elhagyni.


Mint arról a Média 2.0 is beszámolt, a Scientific American szerzője, Glendon Mellow a képek nélküli Internetről ír. Négy korrekt forrásmegjelölést alkalmazó tudományos blog olalképeit közölte (azok tulajdonosainak egyetértésével) fényképek nélkül. Így próbálja felhívni a figyelmet arra, hogy képek nélkül milyen volna az Internet. Írása szerint különösen a tudományos írások fogyaszthatóságához rendkívül fontosak a fotók és különféle ábrák, a szerzők feltüntetése pedig az elvárható minimum volna minden egyes közlésnél.
A szerző arra is javaslatot tesz, hogy a legnépszerűbb Internet böngésző programok igazán megheccelhetnék a felhaszálókat legalább évente egyszer azzal, hogy nem mutatnak egyetlen képet sem, hogy jobban átérezzék, milyen fontosak is a képek.

A Média 2.0 cikke arról is említést tesz, hogy az American Science már korábban is foglalkozott a jelenséggel. Például azzal, hogy az olyan népszerű oldalak, mint az F*cking Love Science komplett brandet építenek rá, hogy forrásmegjelölés nélkül osztják meg mások képeit. Alex Wild természetfotós a saját képével történtek után készített felmérést, hogy az IFLS olal által megosztott képek több, mint fele, 59% mellett semmilyen forrásmejelölés nem volt, mindössze 15% jelölte meg a készítőt és 26% mellett volt valamilyen hivatkozás a forrásra.
A cikk publikálása után az ő képe mellet feltüntették a készítőt, a cikk általános hatása viszont megérne egy átfogóbb felmérést. A cikk egyébként azt is írja, hogy az alkotók és az említetthez hasonló tartalom kurátor oldalak nem csak kölcsönös együttműködésben, de akár konstrukítv, társadalmilag is hasznos kapcsolatban is tudnának élni. Mindössze egymás tisztelete, a keretekről szóló megállapodások és a korrekt hivatkozások kellenének hozzá.

A Média 2.0 írása tesz egy ködös utalást arra, hogy szemben a blogokkal és újságokkal (???) a mikroblogok a gyors megosztásról szólnak, így ott nincs idő utánajárni a forrásoknak. Már bocsánat, de ez hülyeség. Pont ugyanerre hivatkozva mentegetőzik az Internetes sajtó minden más szereplője, sőt az élőben sugárzó tévések és mindenki más is. A gyors közlés lehetősége nem mentség az alapos utánajárás, a forrás ellenőrzés és megjelölés, sőt az engedélykérés elhagyására sem. A hírverseny nem jogi kategória, így szerzőjogi mentségnek is teljesen alaptalan. Attól, hogy egy (mikro) blogon, vagy bármilyen más internetes oldalon lehetőség van kapkodva, akár meggondolatlanul, vagy totálisan alaptalanul publikálni bármit és pillanatok alatt mindenkihez eljuttatni, az még nem ok arra, hogy ne gondolkodjunk, mielőtt megnyomjuk a publikálás gombot. És ez vonatkozik a korrekt forrásmegjelölésre is. Ha gyorsan akar valaki publikálni, akkor neki kell gondoskodnia olyan forrásokról, amiket joga van használni és a forrásaikat is fel tudja tüntetni. Többek közt erre a célra jöttek létre a kép- és hírügynökségek. Persze ezek sem képesek kielégíteni a speciális, tematikus igényeket, de ha szándék van, akkor ezeket a problémákat is meg lehet oldani - például azoknak az alkotóknak a bevonásával akiknek az anyagait most engedély és forrásmegjelölés nélkül használják sokan.

Tehát ha ellopod mások képeit ,és netán sajátodként kezeled, megosztod szerzői engedély nélkül Pl: különböző közösségi portálokon, vagy akár saját Webes felületen, akkor legalább KÖSZÖND MEG!

                                                                                                                                 Eredet: Völgyi Attila blogjából - "kivétel ami nem" :)

Kapcsolódó cikkek:  blog.volgyiattila.hu/2013/08/12/keptolvajok-leggyakoribb-alaptalan-mentsegei/

Teljes cikk